Za dobar san od velike važnosti je udobnost ležaja. S’ tim možemo zaključiti da su dušeci, kao podloga za spavanje, mnogo bitniji od izgleda, veličine ili tipa samog kreveta.
Dobar i redovan san odgovarajuće dužine je vrlo bitan za zdravlje svakog čoveka. Nedostatak ili potpuni izostanak sna i spavanja itekako ima uticaja na zdravlje organizma, ali čak i redovan san može da prouzrokuje probleme ukoliko je nekvalitetan.
Ljudi koji nemaju pravi i kvalitetan noćni odmor, posledice toga osećaju tokom čitavog dana – kako u fizičkom, tako i u psihičkom smislu. Najjednostavnije rečeno, dolazi do umora, a umor dalje prouzrokuje nervozu, razdražljivost ili nedostatak koncentracije, pa čak i depresiju. Posebna je priča koliko je pospanost opasna za osobe koje su za volanom, ali i za ostale učesnike u saobraćaju. Veliki broj tragičnih saobraćajnih nesreća biva izazvan upravo činjenicom da je neko zaspao za volanom. Bez obzira na to što postoje zagovornici teze da dok spavamo zapravo traćimo svoje vreme, to je daleko od istine.
Interesantno je da su neka istraživanja pokazala kako je osobama ženskog pola potrebno više sna nego muškarcima. To se objašnjava time da je mozak žena tokom dana, u budnom stanju, nešto aktivniji nego mozak muškaraca, pa mu je samim tim potrebno i više vremena kako bi se odmorio.
Kao posledica ove činjenice, smatra se da nedostatak sna kod žena može izazvati i mnogo ozbiljnije posledice po zdravlje.
Kako bi se nesanica izbegla, potrebno je pridržavati se određenih pravila. Najbanalniji, ali i najlogičniji potez jeste odlaziti u krevet na vreme. Naime, neko uobičajeno vreme potrebno za spavanje je osam sati u toku jednog dana, s’ tim da ovo značajno varira od osobe do osobe i najčešće se smanjuje s godinama, tako da je mnogim starijim ljudima potrebno manje sna.
Na kraju, ali možda i najvažnije, bitno je da imate kvalitetnu podlogu za spavanje. Dušeci određuju kvalitet sna i ako dušeci nisu kvalitetni, čak ni pridržavanje svih ostalih pravila neće omogućiti udobno spavanje.