Priroda ima ritam. Vidimo to u načinu na koji se godišnja doba smenjuju, na koji način sunce izlazi i zalazi. Sve se dešava kako treba. Ali šta je tačno cirkadijalni ritam? Cirkadijalni ritam je fiziološki proces svih živih bića unutar ciklusa od oko 24 sata. Ovaj ritam se stvara iznutra, ali se može modifikovati spoljnim faktorima kao što su temperatura i sunčeva svetlost. Kada posmatramo obrasce svakodnevnog ponašanja, kao što su jedenje i spavanje, cirkadijalni ritmovi su ključni.
U danima pre električne energije, ostati u ritmu sa prirodnim ciklusom je bila norma. Ljudi bi se budili sa suncem, radili na dnevnom svetlu i odlazili na spavanje nedugo nakon mraka. Nije bilo tako davno da je nekoliko televizijskih kanala koje smo primili prekinuto u ponoć, a programa nije bilo preko noći. Ali sada živimo u svetu koji radi 24 sata dnevno. Sa inostranstvom poslujemo kompjuterski u svako doba dana i noći. Putujemo preko okeana i vremenskih zona za nekoliko sati. Ne moramo da čekamo da se prodavnice otvore: možemo da kupujemo online kad god želimo.
Genetika igra ulogu u cirkadijanskom ritmu
Savremena nauka je identifikovala “hronotipove” među ljudima. Iako navike igraju ulogu u tome, na hronotip osobe, ili unutrašnji sat, najviše utiče genetika i može biti teško promeniti.
Imati raspored spavanja koji je van norme može biti problem, jer društvo teži da nagrađuje one koji rano ustaju. Izraz „rana ptica uhvati crva“ datira iz 1600-ih! Za one koji moraju rano da odu u krevet i da se probude, nije tako teško da se uklope. Ali oni čiji im hronotip daje potrebu da ostanu do kasno, i bude se kasno, često se bore da se prilagode obavezama i očekivanjima koja dolaze sa poslom od 9 do 17 časova.
Promena unutrašnjeg sata za bolji san
Ako noćne sove ne mogu da promene svoje radno vreme, postoje načini na koje mogu da pomere svoj unutrašnji sat na ranije tokom dana. Međutim, ovo zahteva posvećenost i može biti teško održati.
Jedan od načina da se promeni je kroz kombinaciju terapije jarkom svetlošću i melatonina. Obično boravak na suncu obezbeđuje prirodno izlaganje svetlosti neophodno za naš unutrašnji sat. Ali kada radimo iz kancelarije ceo dan, ne dobijamo uvek sunce koje nam je potrebno. Postoje lampe koje oponašaju sunce koje mogu biti od pomoći. Ostavljanje zavesa otvorenih noću kako bi jutarnje sunce sijalo je dobra strategija, kao i odlazak u jutarnju šetnju ili trčanje. Sa svetlosnom terapijom, morate se držati istog rasporeda svakog dana u nedelji. Ako prespavate vikendom, možete vratiti sav napredak koji ste postigli do te tačke.
Telo prirodno proizvodi hormon melatonin noću kada je mrak, ali proizvodnja melatonina varira od osobe do osobe. Uzimanje kapsule melatonina 3-4 sata pre željenog vremena za spavanje pomoći će noćnoj sovi da se oseća pospanije ranije nego obično.
Još jedna strategija za noćne sove je podnevni san za kafu. Kada se osećate umorno, adenozin, hemikalija koja podstiče san, cirkuliše po celom telu. Kada zaspite, nivoi adenozina opadaju. Kofein se takmiči sa adenozinom, sprečavajući da ga mozak primi. Dakle, osećate se manje pospano. Pošto je potrebno 20 minuta da kofein deluje, brzo popijte pola šoljice kafe na pauzi za ručak, a zatim podesite alarm za 20-minutni san. Na ovaj način telo ne ulazi u stanje dubokog sna. Takođe možete samo da se odmorite ili meditirate tokom tog vremena ako želite. Kofein počinje da deluje na kraju 20 minuta, a takođe ćete dobiti energiju od brzog spavanja ili odmora. Samo se uverite da ne konzumirate kofein posle 14 časova, jer će Vam biti teže da zaspite uveče.
Bez obzira da li ste noćna sova ili jutarnja ptica, ili bilo šta između, pobrinite se da spavate na udobnom dušeku. Na ovaj način ćete se probuditi sveži i odmorni. Pogledajte dušeke Kompanije Andrijašević i obradujte sebe.